Modré svetlo

Otázky našich zákazníkov o „modrom svetle“ sú čoraz častejšie, čiastočne kvôli novým produktom, ktoré sľubujú blokovanie alebo redukciu škodlivého modrého svetla, a kvôli rastúcemu používaniu obrazoviek a svetelných zdrojov, čo znamená, že sme vystavení viac modrému svetlu ako v v minulosti, keď sme neboli všetci pripojení k našim digitálnym zariadeniam a žiarovky boli zvyčajne volfrámovo žlté. Takže – sú tieto „blokovače modrého svetla“ vôbec potrebné?

Po prvé, čo je to „modré svetlo“? Prirodzené a umelé svetlo sa skladá z mnohých vlnových dĺžok viditeľnej farby. Modré svetlo patrí na koniec tohto spektra, od 400 do 525 nm.

Poškodzuje modré svetlo zrak? V štúdiách na zvieratách výskum zistil súvislosť medzi modrým svetlom alebo viditeľným svetlom a poškodením sietnice. Štúdie na ľuďoch však môžu len odhadnúť poškodenie modrým svetlom, pretože v bežnom živote sú oči vystavené svetlu v celom spektre.

Je modré svetlo čoraz väčšou hrozbou? Naše používanie osvetlenia sa dramaticky mení: za posledných 10 rokov sme zaznamenali nárast používania LED (light emitting diode) a fluorescenčného osvetlenia, ako aj bieleho svetla LED v podsvietených displejoch tabletov, smartfónov a počítačov. Tieto svetelné zdroje sú relatívne vyššími zdrojmi modrého svetla ako tradičné klasické žiarovky. Napriek tomu vyžarujú mnohotisíckrát menej modrého svetla ako prirodzené denné svetlo. Aj keď sú tieto zariadenia v rámci medzinárodných bezpečnostných limitov, výskum naznačil, že nadmerné vystavovanie sa viditeľnému modrému svetlu môže spôsobiť únavu očí ako aj celkovú únavu organizmu. Môže tiež zvýšiť dysfunkciu spánku.

Existujú zdravotné výhody šošoviek filtrujúcich modré svetlo? Môžu nastať klinické situácie, kedy sa odporúča vnútroočná šošovka filtrujúca modré svetlo na prevenciu alebo spomalenie progresie vekom podmienenej degenerácie makuly, ale v súčasnosti neexistujú dostatočné dôkazy, ktoré by to podporili.

Existujú dôkazy o používaní filtrov modrého svetla na okuliarových šošovkách? V niektorých prípadoch môžu filtre modrého svetla znížiť únavu očí, zlepšiť spánok alebo zachovať funkciu makuly, ale keďže existujú obmedzené vedecké dôkazy, nemôžeme zaručiť priaznivé výsledky. Pacienti s týmito problémami si však môžu tieto šošovky vyžiadať, aby zistili, či im pomáhajú, a samozrejme s týmito šošovkami budú vidieť rovnako jasne ako s nefiltrovanými šošovkami.

Aké produkty na filtrovanie modrého svetla používa Optika DIAMON? BlueCut od spoločnosti Omega Optix je povrchová úprava, ktorá bola vyvinutá s cieľom spríjemniť videnie pri nadmernom vystavení modrému svetlu vyžarovanému z digitálnych zariadení. Dá sa použiť na väčšinu okuliarových šošoviek vrátane jednoohniskových, varifokálnych a dokonca aj bifokálnych šošoviek. BlueCut neutralizuje modré svetlo a má aj ďalšie výhody: je odolný proti poškriabaniu, odpudzuje vodu, mastnotu a nečistoty. Vrstva tiež poskytuje vyšší kontrast, lepšiu jasnosť a vnímanie farieb, aby sa optimalizovalo vaše videnie.

Prečítajte si

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…