Tipy pre zdravie očí pri domácej práci

Mnohí z našich zákazníkov zistili, že od uvoľnenia lockdownu COVID-19 pokračujú v práci z domu a takmer vo všetkých prípadoch práca z domu viedla k zvýšeniu času stráveného pred obrazovkou počítača. Viac času stráveného pred obrazovkou môže viesť k problémom od boľavých očí po bolesti krku alebo chrbta a existuje niekoľko veľmi jednoduchých krokov, ktoré si môžete pomôcť.

  • Najprv sa uistite, že máte vhodné aktuálne okuliare na používanie obrazovky. Najlepšie okuliare na pozeranie na obrazovky pre vekovú skupinu nad 40 rokov sú špeciálne navrhnuté na tento účel a majú rôzne názvy, ako napríklad kancelárske šošovky, vylepšené čítačky alebo inteligentné čítačky. Nie sú to varifokály (ktoré majú len malú plochu na sledovanie obrazovky), ale sú to šošovky navrhnuté tak, aby poskytovali veľkú svetlú plochu na používanie obrazovky, aby sa minimalizovala únava a umožnili správne držanie tela, aby ste si udržali chrbát a krk v zdravej polohe. Tieto šošovky umožňujú najlepšiu hĺbku ostrosti, avšak alternatívou sú počítačové okuliare s pevným ohniskom.
  • Malé recepty môžu urobiť veľký rozdiel. Je to preto, že pohľad na obrazovku je vizuálne intenzívny. Takže môžete predpísané okuliare s nízkou dioptriou, ktoré vám pomôžu pri dlhodobom používaní obrazovky, inak ich nosiť vôbec nemusíte. Predpis okuliarov s nízkou dioptriou alebo používanie okuliarov na prácu s počítačov môže znížiť únavu očí a bolesti hlavy.
  • Umiestnite obrazovku do správnej polohy. Vaša obrazovka by mala byť mierne pod očnou linkou, nie nad ňou. Je to preto, že keď sa pozriete na vzdialenosť obrazovky, vaše oči sa prirodzene mierne stočia smerom dole. Ak sa musíte pozrieť na niektorú hornú oblasť obrazovky, môže to spôsobiť únavu očí, pretože vaše oči musia čeliť tomuto prirodzenému miernemu otočeniu nadol. Horná časť obrazovky by nemala byť vyššia ako úroveň očí.
  • Ak je váš monitor starší ako 2 roky, kontrast a jasnosť sa znížia, čo môže spôsobiť, že bude horšie vidieť. Ak chcete pokračovať v práci z domu, naozaj sa oplatí investovať do dobrého monitora.
  • Niektorí ľudia považujú za výhodu zníženia modrého svetla z obrazovky tým, že majú na okuliaroch povrch blokujúci prienik modrého svetla. Naši optici vám môžu poradiť, ako to môže pomôcť znížiť únavu očí.
  • Pozadie za obrazovkou by nemalo byť príliš svetlé – neumiestňujte preto obrazovku pred okno. Spôsobí oslnenie, jas a rozptýlenie, čo môže príliš unaviť vaše oči. Najlepšia je obyčajná stena za obrazovkou a okno na strane – vtedy je to v poriadku.
  • Možno ste už boli informovaní o pravidle 20/20/20/20. Pravidelné prestávky sú životne dôležité – každých 20 minút si urobte 20-sekundovú prestávku, pozerajte sa do vzdialenosti 20 metrov, aby ste uvoľnili očné svaly, a 20-krát žmurknite. Je to dôležité, pretože pri pohľade na obrazovku sa frekvencia žmurkania dramaticky znižuje , čo ovplyvňuje jemný slzný film chrániaci povrch očí. Akonáhle sa zmení chémia slzného filmu, môže to spôsobiť kaskádu problémov od suchých alebo slziacich očí po cysty očných viečok. Možno je vhodné mať po ruke fľaštičku kvalitných umelých sĺz bez konzervačných látok a každých pár hodín si kvapnúť kvapku, aby sa vaše oči cítili svieže.
Prečítajte si

Modré svetlo

Otázky našich zákazníkov o „modrom svetle“ sú čoraz častejšie, čiastočne kvôli…

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…