Moje dieťa trávi veľa času na digitálnych zariadeniach, mám sa báť o jeho oči?

Detský zrak je oblasťou starostlivosti o oči, ktorá nás v Optika DIAMON nadchla. Tento blog je jedným zo série blogov, ktoré uverejňujeme o zraku detí v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov.

„Nie je veľa času pred obrazovkou príliš škodlivé pre oči našich detí ? Termín čas pred obrazovkou sa často používa na vystrašenie rodičov, ktorí používajú technológie na rozptýlenie alebo zábavu svojich detí, ale čo s tým, keď naše deti trávia viac času pred obrazovkou kvôli školským úlohám, vrátane televízie, počítačov, tabletov a smartfónov.

Ľahká dostupnosť digitálnych zariadení znamená, že malé deti trávia pozeraním na obrazovky viac času ako kedykoľvek predtým. Vzhľadom na súčasné obmedzenia blokovania a zatvorenie škôl pre väčšinu detí sa však veľká časť učenia detí uskutočňuje online. K tomu sa pridáva čas, keď naše dieťa netrávi čas online, pozeraním programov na požiadanie a hraním hier.

Pravidlo 20-20-20

Dlhý čas pri obrazovke môže viesť k unaveným a podráždeným očiam. Jedným jednoduchým vysvetlením je dobre známy fakt, že keď sa pozeráme na obrazovky, frekvencia žmurkania sa zníži z približne 14 žmurknutí za minútu na 8 žmurknutí pri úlohách zblízka. Aj v tomto scenári môžeme byť trochu leniví s žmurkaním, pretože nie vždy sa nám podarí úplne žmurkať! To všetko vedie ku koncu dňa k unaveným červeným očiam. Takže rady týkajúce sa používania digitálnych zariadení a inej práce nablízku naznačujú, že po 20 minútach práce nablízku sa pozrite aspoň na 20 metrov do diaľky a urobte si aspoň 20-sekundovú prestávku, aby si oči oddýchli.

Zhoršujú obrazovky zrak môjho dieťaťa?

Vzdelávanie a práca nablízku vždy súviseli s rozvojom krátkozrakosti (kde sú potrebné okuliare, aby ste videli na tabuľu v škole alebo televíziu). Výskumné štúdie skúmali, či je čas strávený pri digitálnej obrazovke rizikovým faktorom krátkozrakosti, ale nezistili akékoľvek dôkazy na podporu tohto a výskyt krátkozrakosti rástol dlho predtým, ako sa digitálne zariadenia stali populárnymi.

Pri používaní digitálnej obrazovky sa však zvyčajne nachádzame v interiéri. Výskum ukazuje, že deti, ktoré trávia čas vonku, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti, hoci veľa času trávia pred obrazovkou. Myslíme si, že dôležitým faktorom je oveľa jasnejšia úroveň svetla, ktorú oko dostáva vonku. Takže aj keď musíme prijať technológiu, ktorá pomáha učiť sa, radíme, aby si vaše dieťa robilo časté prestávky od obrazoviek a chodilo viac vonku na denné svetlo – niečo, čo môže byť prospešné pre nás všetkých.“

Viac informácií o starostlivosti o zrak detí v Optike DIAMON alebo v Očnom centre VISTAMET, ktorého sme súčasťou. Tiež sa môžete dozvedieť viac aj v našich ďalších blogoch.

Vyberte si z ponuky detských rámov priamo na našej stránke.

Prečítajte si

Modré svetlo

Otázky našich zákazníkov o „modrom svetle“ sú čoraz častejšie, čiastočne kvôli…

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…