Sprievodca bifokálnymi a multifokálnymi sklami

Všimli ste si potrebu držať telefón, knihy alebo jedálne lístky v reštauráciách ďalej od očí, aby ste zlepšili ich prehľadnosť?

Presbyopia je najčastejším dôvodom, prečo väčšina dospelých začína nosiť okuliare. Tento stav sa vo všeobecnosti rozvíja časom, začína vo veku okolo 40 rokov a považuje sa za normálnu súčasť procesu starnutia.

Presbyopia spôsobuje schopnosť sústrediť sa na blízke predmety, ako sú slová na stránke, čísla v telefóne alebo text na počítači. V mladom oku je ohybná šošovka vo vnútri oka schopná posunúť zaostrenie medzi blízkymi predmetmi a predmetmi na diaľku. Ako však starnete, táto šošovka hrubne a začína tvrdnúť – stráca svoju pružnosť a ovplyvňuje vaše videnie na blízko.

Ak už nosíte dioptrické okuliare na videnie do diaľky, pravdepodobne vám budú predpísané bifokálne alebo multifokálne sklá, aby ste aj naďalej jasne videli na všetky vzdialenosti.

Ak ste krátkozraký, vaše šošovky budú tenšie v strede a hrubšie na okraji. Krátkozraký predpis je napísaný so znamienkom „mínus“, napríklad -2,00 dioptrie (D).

Bifokálne a multifokálne sklá pre problémy so zaostrovaním zraku

Aj keď sa bifokálne a multifokálne šošovky zvyčajne predpisujú dospelým s presbyopiou, v niektorých prípadoch môžu byť tieto šošovky predpísané pre problémy so zdvojeným videním alebo so zaostrovaním, ktoré môžu spôsobiť únavu očí pri čítaní.

V týchto prípadoch slúži spodný segment šošovky na zníženie namáhania očí podporou zaostrovacích schopností potrebných na čítanie.

Okrem toho výskum ukazuje, že nosenie bifokálnych alebo multifokálnych skiel môže pomôcť kontrolovať progresiu krátkozrakosti znížením stresu na zaostrovacie svaly.

Rezervujte si u nás termín

Termín na komplexné očné vyšetrenie je potrebné dohodnúť vopred.