Sprievodca bifokálnymi a multifokálnymi sklami

Všimli ste si potrebu držať telefón, knihy alebo jedálne lístky v reštauráciách ďalej od očí, aby ste zlepšili ich prehľadnosť?

Presbyopia je najčastejším dôvodom, prečo väčšina dospelých začína nosiť okuliare. Tento stav sa vo všeobecnosti rozvíja časom, začína vo veku okolo 40 rokov a považuje sa za normálnu súčasť procesu starnutia.

Presbyopia spôsobuje schopnosť sústrediť sa na blízke predmety, ako sú slová na stránke, čísla v telefóne alebo text na počítači. V mladom oku je ohybná šošovka vo vnútri oka schopná posunúť zaostrenie medzi blízkymi predmetmi a predmetmi na diaľku. Ako však starnete, táto šošovka hrubne a začína tvrdnúť – stráca svoju pružnosť a ovplyvňuje vaše videnie na blízko.

Ak už nosíte dioptrické okuliare na videnie do diaľky, pravdepodobne vám budú predpísané bifokálne alebo multifokálne sklá, aby ste aj naďalej jasne videli na všetky vzdialenosti.

Bifokálne a multifokálne sklá pre problémy so zaostrovaním zraku

Aj keď sa bifokálne a multifokálne šošovky zvyčajne predpisujú dospelým s presbyopiou, v niektorých prípadoch môžu byť tieto šošovky predpísané pre problémy so zdvojeným videním alebo so zaostrovaním, ktoré môžu spôsobiť únavu očí pri čítaní.

V týchto prípadoch slúži spodný segment šošovky na zníženie namáhania očí podporou zaostrovacích schopností potrebných na čítanie.

Okrem toho výskum ukazuje, že nosenie bifokálnych alebo multifokálnych skiel môže pomôcť kontrolovať progresiu krátkozrakosti znížením stresu na zaostrovacie svaly.

Čo sú bifokálne šošovky?

Bifokálne šošovky obsahujú dve optické schopnosti, ktoré umožňujú jasné videnie do blízka aj do diaľky.

Šošovka je rozdelená na dva segmenty, vrchnú časť šošovky obsahuje predpis pre videnie do diaľky, zatiaľ čo spodnú časť šošovky obsahuje predpis pre videnie do blízka. Niektoré bifokálne sklá obsahujú vodorovnú čiaru medzi dvoma ohniskami šošoviek.

Typy bifokálnych šošoviek
Všetky bifokálne šošovky fungujú rovnakým spôsobom. Šošovky sa však líšia vzhľadom na základe dizajnu segmentu, ktorý obsahuje váš recept na videnie do blízka.

 • Polmesiac/plochý/rovný/D segment
 • Okrúhly segment
 • Segment stuhy – úzka obdĺžniková oblasť
 • Executive/ Franklin/ E style – celá spodná polovica šošovky
Čo sú trifokálne šošovky?

Trifokálne šošovky obsahujú tri optické mohutnosti – videnie na diaľku, strednú vzdialenosť a videnie na blízko, s dvomi deliacimi čiarami na vymedzenie mohutností. Stredný segment sa nachádza nad segmentom pre videnie do blízka a je užitočný na sledovanie predmetov na dĺžku paže, ako je počítač alebo palubná doska auta.

Zatiaľ čo trifokálne šošovky môžu byť praktické pre tých, ktorí vyžadujú tri rôzne korekcie zraku, nie sú bežne predpisované – hlavne kvôli ich nepriaznivým deliacim líniám.

Čo sú multifokálne šošovky?

Multifokálne šošovky sú podobné ako bifokálne šošovky, ale obsahujú viaceré šošovkové schopnosti, ktoré umožňujú videnie na všetky vzdialenosti – na blízko, na strednú vzdialenosť, na diaľku a na akúkoľvek inú šošovku potrebnú pre jasnosť videnia.

Multifokálne šošovky postupne spájajú sily šošoviek bez deliacej čiary, vďaka čomu sú atraktívnejšie ako bifokálne šošovky. Nevýhodou multifokálov je, že čistá zóna pre každú časť šošovky môže byť obmedzená.

Existujú tri rôzne typy multifokálnych šošoviek:

 • Štandardné progresívne
 • Prémiový progresívny
 • Prémiové personalizované progresívne
Štandardné progresívne multifokály vs. prémiové progresívne multifokály

Zatiaľ čo štandardné aj prémiové progresívne šošovky poskytujú jasné videnie na tri vzdialenosti (na blízko, na strednú vzdialenosť, do diaľky), tieto dve šošovky sa líšia kvalitou zlepšeného videnia, ako aj cenovou dostupnosťou.

Štandardné progresívne šošovky

Tieto šošovky obsahujú veľký segment v spodnej časti šošovky na korekciu videnia na blízko. Tento typ šošoviek je užitočný, ak máte rôzne optické predpisy pre videnie do blízka a do diaľky, a sú priaznivé z dôvodu progresívneho prechodu, ktorý poskytuje medzi dvoma oblasťami pohľadu.

Nevýhodou tohto typu šošoviek je, že často vyžaduje väčšie rámy na prispôsobenie sa väčšiemu segmentu videnia na blízko.

Výhody štandardných progresívnych šošoviek:

 • Predpísané pre deti a dospelých
 • Najnižšie náklady
 • Veľká plocha pre videnie na blízko
 • Vhodné pre väčšinu receptov

 

Prémiové progresívne šošovky

Prémiové progresívne šošovky sú špeciálne navrhnuté navrhnuté pre vaše individuálne potreby.

Tieto šošovky poskytujú širšiu pozorovaciu plochu a menšie vizuálne skreslenie. Tieto šošovky je možné osadiť aj na menšie rámy.

Prémiové progresívne šošovky sa odporúčajú, ak nosíte okuliare do práce, pri šoférovaní alebo na plný úväzok. Môžu však byť drahšie ako štandardné progresívne šošovky.

 

Výhody prémiových progresívnych šošoviek:
 • Menej deformácií
 • Širšia pozorovacia plocha
 • Menšie rámy
 • Jednoduchšie prispôsobenie
 • Vylepšené videnie na 3 vzdialenosti

Čo sú prémiové personalizované progresívne šošovky?
Tieto šošovky sú navrhnuté tak, aby vyhovovali všetkým individuálnym potrebám nositeľa.

Šošovky sú vytvorené na základe vašich primárnych denných aktivít a ponúkajú najlepšie prirodzené videnie vo všetkých situáciách. Prémiové personalizované progresívne šošovky poskytujú optimalizáciu veľkosti zreníc na zabezpečenie prirodzeného videnia vo dne aj v noci.

Tieto šošovky tiež ponúkajú lepšie videnie cez všetky segmenty šošovky s výrazne menším skreslením a bez prizmatických, kývavých efektov na obvode šošovky.

Navyše pomocou špeciálnej technológie poskytujú segmenty šošoviek na blízko a na strednú vzdialenosť najjednoduchšie prispôsobenie, najširšiu vizuálnu šírku a najplynulejší prechod zaostrenia bez ovplyvnenia videnia na diaľku.

Výhody prémiových personalizovaných progresívnych šošoviek:
 • Vylepšené videnie vo všetkých situáciách
 • Zlepšený vizuálny komfort
 • Jednoduché prispôsobenie novým šošovkám
 • Rýchly prechod zaostrenia
 • Neobmedzený výber rámu

Ktoré šošovky sú pre mňa vhodné?
Každý typ šošoviek má výhody aj nevýhody. Je dôležité pochopiť rozdiely medzi jednotlivými šošovkami. Ak si stále nie ste istí, ktoré šošovky zvoliť, majte na pamäti tieto dôležité faktory:

1. Štandardné progresívne šošovky sú skvelou a cenovo dostupnou voľbou .

2. Ak nosíte okuliare počas dňa alebo potrebujete prispôsobiteľné šošovky, tak prémiové progresívne šošovky sú tou správnou cestou.

3. Personalizované prémiové progresívne šošovky môžu ponúknuť šošovku ešte vyššej kvality s ďalšími výhodami.

Phone: 0948 232692
Centrum 12/17, Považská Bystrica
budova DIAMON Residence