Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie dobrej lubrikácie očí a prevenciu/liečbu suchého oka, alebo na podporu liekov na liečbu stavov, ako je glaukóm. Mnoho ľudí však bojuje s tým, aby sa kvapky skutočne dostali do očí. Štúdie ukazujú, že viac ako polovici ľudí skutočne niekedy alebo pravidelne netrafia do oka, pričom jeden z piatich ľudí má problém stlačiť fľaštičku. Až polovica pacientov s glaukómom nepoužíva kvapky tak často, ako je predpísané, a jedna štúdia ukázala, že 17 % pacientov sa spolieha na to, že im očné kvapky aplikuje niekto iný. Niektorí ľudia sa často dotknú oka špičkou fľaštičky – to môže spôsobiť kontamináciu a riziko infekcie.

V budúcnosti budú nové spôsoby, ako dostať lieky do oka, napríklad nanoplatničky vsunuté pod očné viečko, ktoré sa pomaly rozpustia, aby uvoľnili lieky alebo kontaktné šošovky napustené liekmi, ktoré sa budú postupne vyplavovať zo šošovky v meranom časovom rámci.

Kým tieto nové technológie nebudú k dispozícii, kvalifikovaní oční lekári a optometristi odporúčajú používať techniku ​​„zápästia“ na bezpečné a efektívne aplikovanie očných kvapiek.

  1. Skontrolujte dátum exspirácie na fľaštičke s očnými kvapkami a v prípade potreby pretrepte.
  2. Pred otvorením fľaše si umyte ruky.
  3. Ľahnite si alebo sadnite a zakloňte hlavu dozadu.
  4. Jednou rukou urobte päsť a pomocou kĺbov stiahnite spodné viečko smerom nadol. Položte si druhú ruku s fľaštičkou na očné kvapky na kĺby.
  5. Zdvihnite zrak a vytlačte jednu kvapku do spodného viečka, pričom sa uistite, že sa dýza nedotýka oka, mihalníc alebo očného viečka.
  6. Zatvorte oko a jemne zatlačte na vnútorný kútik oka po dobu 30-60 sekúnd, aby ste sa uistili, že sa kvapka úplne vstrebe.

Táto technika je najlepšia, s ktorou sme sa stretli, a skutočne odstraňuje stres z aplikácie kvapiek. Pri používaní očných kvapiek však nezabudnite na tieto ďalšie dôležité body:

  • Pred použitím si vždy umyte ruky a v prípade potreby fľaštičku pretrepte.
  • Nikdy nezdieľajte svoje očné kvapky s nikým iným.
  • Skladujte ich podľa pokynov, či už pri izbovej teplote (nikdy nie v blízkosti radiátora) alebo v chladničke. Pre cestovanie si môžete zakúpiť aj špeciálne chladiace vrecúška na očné kvapky.
  • Kvapky používajte len do dátumu exspirácie na fľaštičke a do exspirácie po otvorení. To je zvyčajne 28 dní od otvorenia fľaštičky, ale môže sa líšiť pre rôzne očné kvapky, takže vždy skontrolujte, či je ich použitie bezpečné. To má zabezpečiť, aby neboli kontaminované alebo sa nestali menej účinnými. Je dobré si na štítok napísať dátum, kedy fľašu otvoríte, aby ste vedeli, kedy uplynie.
  • Objednajte si ďalšie zásoby od svojho praktického lekára skôr, ako vám bude fľaša spotrebovaná. To zabezpečí, že vám kvapky nedôjdu.
  • Podávajte iba taký počet kvapiek, aký vám odporučil váš lekár, čo je zvyčajne len jedna kvapka.
  • Ak máte pocit, že ste pri kvapkaní kvapky mohli vynechať oko, pokojne to môžete okamžite skúsiť znova. Akýkoľvek prebytočný objem jednoducho vytečie z oka a nepoškodí vaše oko.
  • Ak nosíte kontaktné šošovky, je dôležité, aby ste používali iba kvapky vhodné pre nositeľov kontaktných šošoviek, alebo aby ste rozvrh kvapiek prispôsobili noseniu šošoviek.
Prečítajte si