Sprievodca slnečnými sklami

Slnečné okuliare sú módne, ale prečo sú také dôležité?

Väčšina ľudí si uvedomuje škodlivé účinky ultrafialového (UV) žiarenia na pokožku. Mnohí však nevedia, že UV žiarenie môže ohroziť aj naše očné zdravie a zrak.

 • Nechránené vystavenie UV žiareniu môže časom spôsobiť vážne poškodenie zraku.
 • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa približne 80 % celoživotného vystavenia človeka UV žiareniu dosiahne pred dosiahnutím veku 18 rokov!
 • Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť očné ochorenia ohrozujúce zrak, ako je šedý zákal (katarakta) a makulárna degenerácia.

Dlhodobé vystavenie UV žiareniu môže spôsobiť:

 • Podráždenie očí
 • Ťažkosti s videním
 • Vrásky okolo oka
 • Červené alebo opuchnuté oči
 • Úpal na očných viečkach
 • Spálenie oka od slnka
 • Rakovina na oku alebo okolo oka
Typy UV žiarenia

Existujú tri rôzne druhy UV žiarenia: UVA, UVB a UVC.

UVA lúče nie sú absorbované zemskou atmosférou a preto predstavujú najväčšie riziko pre zdravie našich očí.

UVB lúče sú čiastočne absorbované zemskou atmosférou a tiež predstavujú veľkú hrozbu pre naše očoči. Nadmerné vystavovanie sa UVB lúčom môže spôsobiť spálenie kože a očí, ako aj iné očné ochorenia.

Keďže naše oči sú vystavené UVA aj UVB žiareniu, ochrana pred týmito škodlivými lúčmi je absolútne nevyhnutná.

UVC lúče sú úplne absorbované zemskou atmosférou, a preto nepredstavujú pre zrak žiadne riziko.

Prečo je UV žiarenie škodlivé?

Nadmerné vystavenie UVB žiareniu počas krátkeho časového obdobia, ako je deň na pláži, môže spôsobiť fotokeratitídu alebo „spálenie oka od slnka“. Tento typ spálenia slnkom môže spôsobiť dočasné, ale bolestivé príznaky, ako sú červené oči, citlivosť na svetlo, pocit niečoho v oku a nadmerné slzenie. Okrem dočasnej bolesti a nepohodlia, fotokeratitída vo všeobecnosti nespôsobuje žiadne dlhodobé poškodenie oka.

Akumulácia vystavenia UV žiareniu v priebehu mnohých rokov však môže spôsobiť vážne očné ochorenia, ako je šedý zákal alebo makulárna degenerácia, a ohroziť čiastočnú alebo úplnú stratu zraku.

UVA a UVB žiarenie predstavuje veľké riziko pre zdravie oka, pretože ich žiarenie je v skutočnosti absorbované okom – UVB lúče sú vo všeobecnosti absorbované rohovkou a šošovkou, čo spôsobuje poškodenie týchto tkanív, zatiaľ čo UVA lúče prenikajú hlbšie do oka a spôsobujú poškodenie sietnice. .

Ohrozuje nás UV žiarenie iba počas slnečných dní?

Hoci si veľa ľudí myslí, že slnečné okuliare sú potrebné len vtedy, keď je slnečné počasie, oční lekári tvrdia niečo iné!

UV lúče sa odrážajú od mnohých povrchov, ako je sneh, voda, piesok a dokonca aj budovy! Sneh v skutočnosti odráža až 94 percent UVB lúčov v porovnaní s vodou, ktorá odráža až 8 percent. Odrazené UV svetlo je rovnako škodlivé ako priame UV žiarenie – zodpovedá za 50 percent UV žiarenia, ktorému sme vystavení!

Mnoho ľudí si tiež neuvedomuje, že slnečné okuliare sú potrebné aj vtedy, keď je pod mrakom. Podľa výskumu je v dňoch, keď je prítomná vysoká oblačnosť, UV index rovnako vysoký, ako keď je jasná obloha!

Vyjsť von bez slnečných okuliarov je bezpečné v prípade daždivého počasia, hmly alebo nízkej oblačnosti, pretože UV žiarenie je v týchto podmienkach výrazne znížené.

UV žiarenie je najvyššie medzi 14:00 a 16:00. V týchto hodinách dňa odporúčame nosiť slnečné okuliare s UVA a UVB ochranou!

Sprievodca nákupom slnečných okuliarov

Slnečné okuliare chránia naše oči pred škodlivým UV žiarením, modrým svetlom a oslnením. Slnečné okuliare sú nevyhnutné na prechádzky vonku, šoférovanie, športové aktivity, leňošenie na pláži a ďalšie!

Aby ste si zaistili maximálnu ochranu, pred kúpou nových slnečných okuliarov skontrolujte nasledujúce kľúčové prvky:

 • 100% UVA a UVB ochrana
 • 75 až 90 % ochrana pred viditeľným svetlom
 • Bez skreslenia a nedokonalostí

Ak vaša práca zahŕňa prácu vonku, ktorá môže ohrozovať oči, alebo ak sa venujete mnohým športom, dôrazne sa odporúča zakúpiť si slnečné okuliare s polykarbonátovými alebo Trivex šošovkami. Tieto šošovky poskytujú vyššiu úroveň ochrany vďaka ich komfortu, nízkej hmotnosti a odolnosti voči nárazom.

Farba a hustota odtieňa šošovky vo všeobecnosti neovplyvňujú kvalitu ochrany. Nie všetky slnečné okuliare však filtrujú 100 percent UV žiarenia. Ak si nie ste istí, akú ochranu poskytujú vaše slnečné okuliare, silu UV filtra vo vašich šošovkách je možné zmerať.

Majte na pamäti, že čím väčší rám, tým väčšiu ochranu získate. Väčšie šošovky alebo užší, obopínajúci rám ponúkajú ochranu aj pre jemnú pokožku okolo očí.

Ak ste pravidelne vonku, nosenie klobúka alebo šiltovky so širokým okrajom, najmä počas slnečných dní, môže znížiť vystavenie UV žiareniu až o 50 percent!

Slnečné okuliare sú k dispozícii v rôznych tvaroch, štýloch a farbách – sú nielen funkčné, ale boli navrhnuté tak, aby zvýraznili váš štýl!

Čo ak už nosíte dioptrické okuliare počas celého dňa? Žiaden problém!

Ak nosíte okuliare počas celého dňa, možno sa pýtate, ako to riešiť, pretože ďalšie slnečné okuliare jednoducho neprichádzajú do úvahy!

Nebojte sa, existuje množstvo rôznych dostupných možností, ktoré zabezpečia, že dostanete aj správne pokrytie.

Dioptrické slnečné okuliare obsahujú šošovky, ktoré korigujú váš zrak a zároveň poskytujú toľko potrebnú ochranu.

Slnečné okuliare s väčším rámom môžete nosiť cez dioptrické okuliare.

Vyklápacie a pripínacie slnečné “klipy” pripínajú k hornej časti rámu pre ľahké a rýchle zakrytie.

Fotochromatické slnečné okuliare alebo polarizačné sklá sa v prítomnosti slnečného svetla automaticky menia z čírych šošoviek na stmavené.

Phone: 0948 232692
Centrum 12/17, Považská Bystrica
budova DIAMON Residence