Starostlivosť o oči a make-up

 • Kedy ste si naposledy skontrolovali dátum spotreby na vašej maskare?
 • Čistíte si pravidelne štetce na očný make-up?

Urobte si chvíľu na zváženie vašej rutiny starostlivosti o make-up a dodržiavaním našich užitočných tipov si ochránite zdravie očí.

 • Umyte si ruky – Ruky sú nosičom baktérií a tieto baktérie môžete preniesť na make-up a oči. Pred a po nanesení make-upu si umyte a osušte ruky, aby ste zabránili prenosu baktérií.
 • Nezdieľajte make-up – Zdieľanie make-upu aj s priateľmi a rodinou je veľké NIE-NIE! Nie je to len make-up, ktorý budete zdieľať, sú to aj baktérie. Ak máte infekciu oka, zlikvidujte všetky produkty na očný make-up. To isté platí pre umelé mihalnice – nepoužívajte ich ani ich nezdieľajte so svojimi priateľmi!
 • Správne skladovanie make-upu – Baktérie milujú teplé a vlhké teploty, preto skladujte make-up na suchom mieste mimo priameho slnečného žiarenia a najlepšie pri izbovej teplote. Na všetkých výrobkoch majte vždy správne zatvorené viečka, aby sa dovnútra nedostala vlhkosť.
 • Pravidelne čistite a dezinfikujte – Štetce na make-up by ste mali čistiť raz týždenne a štetce vymieňať ideálne každých 12 mesiacov. K dispozícii sú kvalitné prípravky na čistenie štetcov. Alternatívne je možné použiť dobrý čistiaci prostriedok na tvár alebo šampón bez obsahu oleja. Nezabudnite vyčistiť kliešte a kliešte na mihalnice! Pred každým použitím naostrite očné linky a ceruzky na obočie pravidelne upravujte, aby ste odstránili množenie baktérií.
 • Sledujte dátumy spotreby – Väčšina kozmetických produktov má symbol otvorenej nádoby s dátumom spotreby. Je dôležité dodržiavať tieto dátumy, pretože po uplynutí doby použiteľnosti sa produkty rozpadnú, zmenia zápach, vyschnú a budú sa v nich usadzovať baktérie.
 • Odstráňte make-up a vyčistite očné viečka – Pred spaním si vždy odstráňte make-up. Ak nosíte kontaktné šošovky, vyhnite sa odstraňovaču očného make-upu na báze oleja, pretože na vašich viečkach zanecháva zvyšky.
 • Nikdy neaplikujte očnú linku na okraje – To sú okraje horného a dolného viečka a pozdĺž nich je 20-30 otvorov pre žľazy, ktoré umožňujú dôležitým olejom a živiciam presakovať na povrch oka, aby sa premazali pri každom žmurknutí. Okraj vášho očného viečka prejde 100 m denne a upchatie žliaz (ktoré môže byť spôsobené očnou linkou) môže nakoniec spôsobiť scvrknutie a odumretie jednotlivých žliaz, čo vedie k treniu a podráždeným očiam.  Tieto žľazy už nanovo nerastú, takže sa o ne treba starať! Naneste si očnú linku medzi mihalnice alebo len na odvrátenú stranu mihalníc – vaše oči budú tiež vyzerať väčšie!
 • Predlžovanie mihalníc, trvalá a farbenie mihalníc môžu spôsobiť rôzne problémy, ako sú infekcie alebo alergie. Chemikálie v použitom lepidle alebo tónovacej vode spôsobia podráždenie v priebehu niekoľkých hodín alebo dní po aplikácii a môžu spôsobiť alergiu, ktorá si môže vyžiadať akútnu liečbu. Predlžovanie mihalníc môže vyvolať zápal alebo infekciu okraja očného viečka, pretože oblasť na spodku predĺženia/koreň mihalnice sa môže upchať „spiacim prachom“, ktorý je potravou pre baktérie. Ak k tomu dôjde, spôsobí podráždenie po niekoľkých dňoch/týždňoch, ak sa mihalnice neudržiavajú čisté. Na čistenie tejto oblasti použite vatovú tyčinku a čistiaci roztok.
 • Nenanášajte si make-up, keď ste v pohybe – Všetci sme videli uponáhľaných ľudí v autobuse alebo na križovatke v aute, ako si nanášajú maskaru alebo rúž. Náhle otrasenie rúžom len narobí šarapatu – kefka maskary v oku však môže spôsobiť vážne zranenie.
Prečítajte si