Ochrana detí pred slnkom – nezabúdajte na ich oči!

Ani sa nenazdáme a bude tu opäť koniec školského roka a deťmi vytúžené letné prázdniny. Plážové dni, dni leňošenia, dni pri bazéne, pikniky, chodenie do prírody alebo dni strávené v meste – to v podstate zhŕňa program každého rodiča na leto s deťmi.

Keď sa pripravujeme na odchod z domu, vždy urobíme poslednú kontrolu predtým, ako zavrieme dvere …., kľúče, kabelku, plienky, prezlečenie, občerstvenie, nápoje ….opaľovací krém….slnečné okuliare? Svojich najmenších dusíme opaľovacím krémom, no ochranu ich očí je ľahké prehliadnuť.

Dokonca aj počas zamračených dní sú oči našich detí vystavené slnečnému žiareniu a mladšie oči nedokážu odfiltrovať UV žiarenie tak efektívne ako dospelí. Len preto, že nevidíme slnko, neznamená to, že tam nie je škodlivé UV žiarenie. Pravdepodobne všetci sme niekedy zažili “spálenie” v zamračenom dni! Nezabudnite, že piesok a voda tiež odrážajú viac svetla, či už ide o pláž, jazero alebo rieku – okolo je rozptýlené viac UV žiarenia.

Deti majú väčšie zreničky ako dospelí a vďaka svojmu nízkemu veku majú jasnejšiu štruktúru oka, čo znamená, že UV-A lúče môžu ľahšie prechádzať cez rohovku oka a dostať sa k šošovke a sietnici. Hoci UV-B lúče neprechádzajú sklom alebo plastom, stále môžu spôsobiť poškodenie očí, ak vaše dieťa nenosí slnečné okuliare, a UV-C môže spôsobiť rakovinu. Odhaduje sa, že približne 5 – 10 % všetkých druhov rakoviny sa nachádza v okolí oka a odhaduje sa, že približne 25 % poškodenia očí UV žiarením sa vyskytuje pred dosiahnutím veku 18 rokov. Oči našich detí im musia vydržať ešte veľa rokov. priemerná dĺžka života môže presiahnuť tú našu o desaťročia.

Najlepšie tipy

  • Úrovne ochrany slnečných okuliarov sa líšia, preto sú rozdelené do kategórií filtrov.
  • Šošovky kategórie tri poskytujú UV ochranu až do vlnovej dĺžky 400 nanometrov, čo je horný koniec UV spektra.
  • Pri kúpe slnečných okuliarov pre vaše dieťa dávajte pozor na označenie kategórie 3 alebo UV400.
  • Pre najlepšiu ochranu zvoľte relatívne veľký, no priliehavý rám. Hľadajte ľahké materiály a flexibilné pánty. A
  • k máte problém prinútiť svoje batoľa, aby si ich nechalo, skúste športový pásik.
  • Klobúk so širokým okrajom tiež ponúka tieň pre oči, keď je slnko vysoko na oblohe, takže klobúk a slnečné okuliare spolu poskytujú najlepšiu celkovú ochranu
  • Slnečné okuliare môžu byť dostupné aj pre športové modely a dioptrické slnečné okuliare sa dajú ľahko vyrobiť aj pre deti

Naši kvalifikovaní pracovníci sú vždy ochotní pomôcť a istotne vám poradia. Zavolajte nám a zarezervujte si stretnutie s jedným z tímu, alebo sa zastavte, ak idete okolo a ak je niekto voľný, na mieste vám osobne poradí! Máme na sklade veľký výber detských slnečných okuliarov a po vyskúšaní sú všetky dezinfikované.

V našom sortimente sú okrem iných značiek aj detské slnečné okuliare od výrobcu Cébé.

Prečítajte si

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…