Týždeň povedomia o alergiách 24.-31.5.2021

Svrbiace oči, nádcha, kýchanie?

Áno – opäť je tu sezóna sennej nádchy – samozrejme, že niektorí ľudia trpia celý rok alergiami na roztoče alebo domáce zvieratá, ale vrchol alergických symptómov je tu, keď sa na jar začnú uvoľňovať peľ.

V Optika DIAMON vieme, aké nepríjemné môžu byť svrbiace, červené a opuchnuté oči, ale vieme aj to, ako tieto príznaky zmierniť a ako je to dôležité. Šúchanie očí môže spôsobiť dlhodobé problémy s povrchom oka a môže sa vyskytnúť aj počas spánku. Váš optometrista môže vyšetriť vaše oči a poskytnúť vám prispôsobené rady a liečbu vašich konkrétnych príznakov očnej alergie, zatiaľ čo všeobecnejšie rady vám poskytne aj lekárnik alebo váš praktický lekár.

Štúdie ukázali, že používanie studených obkladov (na zníženie svrbenia, tepla, začervenania a opuchu) a lubrikačných kvapiek bez konzervačných látok (ktoré zriedia alergén a pomôžu ho vyplaviť) sú účinné v boji proti príznakom očnej alergie. Okrem toho jemné čistenie očného okolia odstráni alergény z viečok a pokožky a tiež upokojí oči.

Pre tých, ktorí trpia kýchaním, nádchou alebo upchatým nosom, môže lekárnik odporučiť antihistamínové tablety, ktoré môžu pomôcť aj pri očných príznakoch. Pri závažnejších alergických príznakoch môžu pomôcť antialergické kvapky obsahujúce lieky na zníženie uvoľňovania histamínu, ktoré však pôsobia pomaly a musia sa používať 4-krát denne, aby boli účinné. Novšie dostupné kvapky majú dvojaký účinok a účinkujú rýchlejšie a musia sa používať iba dvakrát denne, čo je ideálne pre deti v škole. Tieto však nie sú k dispozícii vo voľnom predaj, ale môžete požiadať o predpis od svojho očného alebo praktického lekára. Na príležitostné použitie môže jednoduché voľnopredajné antihistaminikum pomôcť pri príznakoch alergie, ale tieto sa môžu používať iba niekoľko dní, pretože dlhodobé užívanie môže spôsobiť trvalé krvou podliate oči.

Ďalšie spôsoby, ktoré môžu pomôcť, sú:
• Väčšie okuliare, ktoré znížia objem alergénu vstupujúceho do oka.
• Po pobyte vonku sa osprchujte a prezlečte, aby ste odstránili peľ z tela.
• Udržujte okná a dvere vo svojom dome zatvorené. Ak je príliš teplo, zatiahnite závesy.
• Pravidelne vysávajte, ideálne pomocou stroja s vysoko účinným filtrom na zachytávanie častíc (HEPA).
• Pravidelným utieraním prachu vlhkou handričkou sa zhromaždí prach a zabráni sa šíreniu peľu.
• Počas sezóny sennej nádchy držte domáce zvieratá mimo domu. Ak sa váš maznáčik dostane dovnútra, pravidelne ho umývajte, aby ste z jeho srsti odstránili peľ.
• Ak je to možné, vyhnite sa sušeniu oblečenia vonku. Pomôže to zabrániť vnášaniu peľu do vášho domu.
• Vyhnite sa koseniu trávy, hre alebo prechádzkam po trávnatých plochách a kempovaniu – najmä skoro ráno, večer a v noci, keď je počet peľov najvyšší.
• Majte zatvorené okná auta. Môžete si dokúpiť peľový filter do prieduchov v aute, ktorý bude potrebné meniť pri každom servise auta.

Prečítajte si

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…

Modré svetlo

Otázky našich zákazníkov o „modrom svetle“ sú čoraz častejšie, čiastočne kvôli…