Všeobecné zdravie a oči

Momentálne sme v zovretí novej pandémie koronavírusu/Covid-19 a možno ste čítali, že v niektorých prípadoch môže ovplyvniť aj oči. Platí to o mnohých všeobecných zdravotných problémoch. Možno vás budú zaujímať informácie o niektorých  bežných zdravotných problémoch s možným postihnutím očí, ako aj o Covid-19:

Covid-19/Coronavirus: Môže spôsobiť vírusovú konjunktivitídu – červené, podráždené slziace oči. Toto je len jeden príznak Covid-19 a toto samo osebe neznamená, že ho máte, pokiaľ nemáte aj pretrvávajúci kašeľ a/alebo horúčku alebo iné respiračné príznaky. Najnovšie štúdie ukazujú, že len u 1 osoby zo 100 s Covid-19 sa vyvinie vírusová konjunktivitída. Vírusová konjunktivitída sa zvyčajne lieči iba lubrikačnými kvapkami a mala by vymiznúť do niekoľkých týždňov.

Bežné prechladnutie: Môže spôsobiť vírusovú konjunktivitídu, ako je uvedené vyššie. Vírusová konjunktivitída je veľmi nákazlivá a treba dbať na hygienu, aby sa nerozšírila.

Anémia (nízka hladina železa): Môže viesť k prasknutiu malých krvných ciev v oku. Tieto môžu byť viditeľné na očnom bielku v zrkadle alebo lekárom pri skúmaní zadnej časti oka. Tie sa vyriešia samy a zvyčajne nevyžadujú liečbu.

Vysoký krvný tlak: Môže spôsobiť problémy s jemnými krvnými cievami vo vnútri očí a v závažných prípadoch ovplyvniť aj zrakový nerv. Vysoký krvný tlak, ktorý je dobre zvládnutý liekmi, zvyčajne neovplyvní zrak. Vysoký krvný tlak môže príležitostne spôsobiť prasknutie malých krvných cievok na očnom bielku a tieto zvyčajne nevyžadujú liečbu.

Artritída: Súvisí so suchým okom a inými problémami so slzným filmom, môže to spôsobiť, že oči budú vyzerať červené a/alebo sa budú cítiť podráždené, drsné, boľavé, suché, citlivé na svetlo, prípadne videnie môže byť rozmazané alebo pálivé.

Ekzémy a iné kožné ochorenia: Povrch oka je pokračovaním povrchu kože, a preto mnohé kožné ochorenia môžu spôsobiť problémy s pokožkou očných viečok a očným povrchom vrátane suchých očí a blefaritídy. (zápal/infekcia koreňov mihalníc/okrajov viečok).

Astma: Astmatici a ľudia s ekzémom sú náchylnejší na alergie, ktoré môžu postihnúť oko. Niekedy sú potrebné antialergické kvapky, ak sú príznaky závažné. Prečítajte si náš blogový príspevok o alergiách tu.

Mŕtvica: Mŕtvica môže postihnúť oči, ak sa vyskytuje v oblastiach mozgu, ktoré zahŕňajú zrakové dráhy. Výsledky mŕtvice môžu znamenať, že v jednom alebo oboch očiach chýba oblasť videnia. Niekedy sa to časom zlepší a neexistuje žiadna špecifická liečba okrem liečby poskytnutej nemocnicou alebo praktickým lekárom. Tréning zraku alebo vizuálne pomôcky môžu byť v niektorých prípadoch užitočné.

Vysoký cholesterol: Môže to spôsobiť neškodný bledý krúžok, ktorý možno vidieť cez vonkajší okraj dúhovky (farebná časť oka). Veľmi vysoký cholesterol môže spôsobiť upchatie krvných ciev v očiach, čo spôsobí prerušenie prietoku krvi, čo sa občas pozoruje pri očnom vyšetrení.

Opary: Môžu sa rozšíriť do oka, a preto by ste kontaktné šošovky nemali nosiť, ak máte na perách aktívne pľuzgiere oparu. Ak si myslíte, že by ste mohli mať opary postihujúce vaše oči, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Ak máte akékoľvek obavy o svoje oči a svoje zdravie, môžete nám zavolať do nášho Očného centra VISTAMET a požiadať o radu alebo sa hneď objednať na vyšetrenie na adrese objednavky@vistamet.sk

Prečítajte si

Očné kvapky

Mnohí z nás používajú očné kvapky, či už na udržanie…