Okuliarové šošovky

V posledných rokoch spôsobil prechod od sklenených šošoviek k plastovým revolúciu v spôsobe, akým vidíme.

V minulosti sa okuliarové šošovky vyrábali zo skla. V posledných rokoch však šošovky prešli na odolný plast, ktorý je ľahší a menej náchylný na zlomenie, čo poskytuje pohodlnejší zážitok.

Aký je rozdiel medzi šošovkou pre ďalekozrakosť a šošovkou pre krátkozrakosť?

Ak ste ďalekozraký, vaše šošovky budú hrubšie v strede a tenšie na okraji. Ďalekozraký recept je napísaný so znamienkom „plus“, napríklad +2,00 dioptrie (D).

Ak ste krátkozraký, vaše šošovky budú tenšie v strede a hrubšie na okraji. Krátkozraký predpis je napísaný so znamienkom „mínus“, napríklad -2,00 dioptrie (D).

Rozdielne typy šošoviek

Jednoohniskové šošovky

sú najzákladnejším a najlacnejším typom šošoviek. Tieto šošovky sú určené na korekciu videnia na blízko alebo na diaľku.

Bifokálne šošovky

obsahujú dve optické schopnosti, ktoré umožňujú jasné videnie do blízka aj do diaľky. Šošovka je rozdelená na dva segmenty, vrchná časť šošovky obsahuje predpis pre videnie do diaľky, zatiaľ čo spodná časť šošovky obsahuje predpis pre videnie na blízko. Niektoré bifokálne sklá obsahujú vodorovnú čiaru medzi dvoma ohniskami šošoviek.

Trifokálne šošovky

obsahujú tri optické mohutnosti – videnie na diaľku, stredné videnie a videnie na blízko, s dvomi deliacimi čiarami na vymedzenie týchto schopností. Stredný segment sa nachádza nad segmentom pre videnie do blízka a je užitočný na sledovanie predmetov na dĺžku paže, ako je počítač alebo palubná doska auta.

Multifokálne šošovky

Progresívne šošovky, tiež nazývané multifokálne šošovky, sú podobné bifokálnym a trifokálnym šošovkám, ale obsahujú viacnásobné šošovkové schopnosti, ktoré poskytujú videnie na všetky vzdialenosti – na blízko, na strednú vzdialenosť, na diaľku a na akúkoľvek inú silu šošovky potrebnú pre jasnosť videnia. Multifokálne šošovky postupne spájajú sily šošoviek bez deliacej čiary, vďaka čomu sú atraktívnejšie ako bifokálne šošovky. Nevýhodou multifokálov je, že čistá zóna pre každú časť šošovky môže byť obmedzená.

Fotochromatické šošovky

známe aj ako prechodové šošovky sú v interiéri číre a pri vystavení slnečnému žiareniu stmavnú. Tieto šošovky eliminujú potrebu slnečných okuliarov a sú vhodnejšie pre tých, ktorí neustále nosia okuliare na ochranu očí pred UV žiarením. Fotochromatické šošovky sú technicky ošetrenie, ktoré možno pridať k vašim šošovkám na predpis akéhokoľvek typu.

Asférické šošovky

obsahujú rôzne stupne zakrivenia od stredu šošovky po jej okraj. Plochejšia krivka umožňuje tenšie a plochejšie šošovky a znižuje zväčšenie očí pri predpisovaní ďalekozrakosti. Asférické šošovky môžu tiež zlepšiť jasnosť vášho periférneho videnia

Polykarbonátové a trivexové šošovky

sú nárazuvzdorné, tenké a ľahké. Tieto šošovky sú ideálne na športovanie, pretože sú menej náchylné na poškodenie. Sú tiež navrhnuté so zabudovanou UV ochranou.

Plastové šošovky s vysokým indexom

sú tenšie, ľahšie a pohodlnejšie ako bežné šošovky. Tieto šošovky sú ideálne pre osoby s vyšším predpisom, najmä pre osoby so silnou ďalekozrakosťou.

Počítačové šošovky

filtrujú modré svetlo – znižujú namáhanie očí, únavu a bolesti hlavy – a chránia vaše celkové zdravie očí. Počítačové okuliare je možné zakúpiť bez lekárskeho predpisu. Ak už nosíte dioptrické okuliare, vaše šošovky môžu byť ošetrené modrou vrstvou blokujúcou svetlo.

Polarizačné slnečné okuliare

redukujú oslnenie z povrchov, ako je voda a sneh. Sú ideálnou voľbou na šoférovanie a športovanie.

Prečo sú šošovky s vysokým indexom také populárne?

Šošovky s vysokým indexom sa odporúčajú, ak máte vysoký optický predpis na krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus. Šošovky, ktoré obsahujú vyšší predpis, sú vo všeobecnosti dosť hrubé a ťažké. Je to preto, že šošovka musí mať určitú hrúbku, aby presne ohýbala svetlo na korekciu refrakčnej chyby.

Zatiaľ čo bežné aj vysokoindexové šošovky fungujú rovnakým spôsobom, vysokoindexové šošovky sú navrhnuté tak, aby ohýbali svetlo najefektívnejším spôsobom pre prirodzené videnie a eliminovali potrebu hrubých šošoviek.

Šošovky s vysokým indexom sú tenšie a ľahšie ako bežné šošovky. Tieto šošovky sa odporúčajú pre všetky typy refrakčných chýb, ale sú ideálne pre ľudí so silnými predpismi na ďalekozrakosť – hrubšie šošovky pre tento typ predpisu vo všeobecnosti poskytujú výraznejšie zväčšenie očí. Vďaka asférickému dizajnu šošoviek s vysokým indexom môže byť stred šošovky tenší a vytvoriť plochejšie zakrivenie, čím sa zníži zväčšenie očí.

Nasledujúce typy šošoviek sú dostupné v materiáloch s vysokým indexom:

asférické
progresívne
z polykarbonátu
fotochromatické
polarizované

Šošovky s vysokým indexom sú vo všeobecnosti odolné proti poškriabaniu a zmestia sa takmer do každého rámu. Môžu byť tiež ošetrené špeciálnymi povrchovými úpravami na uľahčenie lepšieho videnia. Mnoho ľudí sa rozhodne pre nasledujúce povrchové úpravy:

  • Vrstva proti poškriabaniu zvyšuje odolnosť šošovky.
  • Antireflexné vrstvy zabraňujú odrazu svetla od šošoviek, oslneniu a halo okolo svetiel.
  • UV ochranné vrstvy chránia vaše oči pred škodlivými slnečnými lúčmi.

Prečo sú šošovky s vysokým indexom tenšie ako bežné plastové šošovky?
Šošovky s vysokým indexom sú tenšie ako bežné plastové šošovky, pretože majú vyšší index lomu ako plastové. Plastové šošovky majú index lomu 1,50, zatiaľ čo šošovky s vysokým indexom sa môžu pohybovať od 1,53 do 1,74.

Čím vyšší je index, tým je šošovka tenšia – šošovka s indexom 1,74 môže byť až o 50 percent tenšia ako bežná šošovka s indexom 1,5 s rovnakým predpisom.

Obrázok porovnáva rôzne typy šošoviek s vysokým indexom:

Aký typ šošoviek je pre mňa ten správny?

Pri objednávaní nových okuliarov si nezabudnite priniesť aktuálny optický predpis od vášho očného lekára. Váš predpis vám pomôže určiť najvhodnejší výber šošoviek pre vaše špecifické potreby.

Pred kúpou nových okuliarov je vždy dobré urobiť si prieskum , aby ste lepšie porozumeli typu okuliarov, ktoré budete nosiť, a zabezpečili optimálnu spokojnosť.

Ak si stále nie ste istí, aký typ šošoviek hľadáte, poraďte sa so svojím očným lekárom. Náš tím je vám tiež k dispozícii, aby vám odpovedal na akékoľvek otázky týkajúce sa nákupu nových šošoviek.

Rezervujte si u nás termín

Termín na komplexné očné vyšetrenie je potrebné dohodnúť vopred.