Zaujímavosti o žmurkaní

Ľudia žmurkajú asi 13 500-krát denne a to je životne dôležitá funkcia na udržanie zdravého vonkajšieho povrchu oka. Trochu ako dýchanie, zvyčajne si nevšimneme, že žmurkáme, pokiaľ sa nezastavíme a nepremýšľame o tom – je to nevedomý čin. Vzor a frekvencia žmurkania sa však pri rôznych úlohách líšia. Napríklad sa ukázalo, že frekvencia žmurkania klesá s používaním obrazovky a štúdie ukázali, že žmurkanie sa často vyskytuje počas prirodzených prestávok v rozhovore. Nový výskum ukázal, že žmurkanie má nielen funkciu zvlhčovania oka, ale môže byť aj súčasťou reči nášho tela – vedci teraz zistili, že spolu s inými pohybmi tela funguje žmurkanie ako konverzačná spätná väzba.

Výskumníci použili experiment s virtuálnou realitou a navrhli avatara, ktorý „počúval“ ľudských dobrovoľníkov. Výskumníci upravili neverbálne žmurkanie avatara, aby videli, aký vplyv to malo na rozhovory s dobrovoľníkmi, pomocou otázok ako „aký bol váš víkend?“

Zistilo sa, že keď sa pozreli na dĺžku žmurkania a odpovede, dlhšie žmurkanie vyvolalo u dobrovoľníkov kratšie odpovede. Rozdiel v dĺžke žmurknutia boli len milisekundy, takže dobrovoľníci nevedeli rozoznať, ktoré boli krátke a ktoré dlhé, takže táto zmena dĺžky odpovede bola úplne podvedomá.

Výsledky tohto výskumu naznačujú, že jemné neverbálne informácie ovplyvňujú komunikáciu tvárou v tvár a posilňujú myšlienku, že konverzácia si vyžaduje príspevky rečníka a poslucháča. Koordinácia každodennej ľudskej interakcie je komplexná činnosť a tento výskum z Inštitútu Maxa Plancka pre psycholingvistiku naznačuje, že ľudia nevedomky vnímajú žmurkanie očami ako neverbálne signály, keď sa zapájajú do rozhovoru. Tento objav môže tiež prispieť k tomu, ako chápeme pôvod našej signalizácie nášho duševného stavu, ktorý sa vyvinul ako dôležitý faktor v každodenných sociálnych interakciách, pričom žmurkanie je úžasné!

Prečítajte si