Pohľad lásky

Všetci vieme, že oko reaguje na intenzitu svetla tým, že sa nám zúžia zreničky. Ako je to však s reakciou oka na naše zamilované emócie?

Okrem toho, že sa vám zreničky rozširujú pri slabom osvetlení, vedeli ste, že sa zväčšujú aj ako prejav vzrušenia, príťažlivosti alebo lásky? Takže príprava scény pre romantickú večeru so stlmenými svetlami a len jemným svetlom sviečok spôsobí, že väčšie zreničky vás urobia na rande príťažlivejším.

Vo všeobecnosti platí, že čím väčšie zreničky, tým priaznivejšia a vzrušenejšia odozva. Vaše zreničky sa rozšíria, keď vidíte niečo, čo sa vám páči, ako keby ste chceli „pochopiť“ viac z toho, čo vidíte. Napríklad pri dvorení môže ísť o silný signál náklonnosti – predĺžený očný kontakt s rozšírenými zreničkami je jedným z prvých indikátorov príťažlivosti.

Štúdie v 60. a 70. rokoch 20. storočia používali fotografie s umelo upravenou veľkosťou zreníc na meranie vplyvu veľkosti zreníc na pocity príťažlivosti. Muži, ktorí boli na fotografiách, si nevšimli, že subjekty mali rôzne veľkosti zreníc, no zdalo sa, že to podvedome ovplyvnilo to, ako hodnotili atraktivitu žien na fotografiách – tie s väčšími zreničkami boli hodnotené ako mäkšie, ženskejšie a krajšie ako tie s menšími zreničkami. Tie isté ženy s umelo menšími zreničkami muži označili za chladné, tvrdé a sebecké! Tieto experimenty sa v priebehu rokov opakovali a priniesli podobné výsledky, pričom muži považovali ženy s väčšími zreničkami za romanticky príťažlivejšie.

Zaujímavé je, že pokiaľ ide o príťažlivosť pre mužov, nie je to také jednoduché. Zdá sa, že ženám imponujú väčšie zreničky vtedy, ak hľadajú krátkodobý úlet alebo ich priťahuje nezbedný typ muža. Experimenty sa robili s použitím stredoškolských fotografií mužov a žien so zmenenou veľkosťou zreníc. Obrázok tej istej osoby bol nafotený v troch rôznych verziách, pričom zrenice boli buď malé, stredné alebo veľké. Ako sa očakávalo, experiment odhalil, že mužskí účastníci hodnotili obrázky ženy s veľkými zreničkami ako najatraktívnejšie, čo je v súlade s predchádzajúcimi štúdiami. Prekvapivé výsledky však boli získané od žien – teória bola taká, že ženy by si nevyberali mužov s veľkými zreničkami, pretože podvedome môžu byť vnímaní ako promiskuitnejší a nie až tak dobrí ako potenciálni opatrovatelia potomstva. Výsledky však boli také, že pre niektoré ženy boli viac príťažliví muži so stredne veľkými zrenicami, ale pre iné to boli zase muži s veľkými zrenicami. Keď sa týmito výsledky zaoberali hlbšie, zistilo sa, že to súvisí s tým, aký typ vzťahu a typ muža ženy hľadali.

Pred viac ako 500 rokmi ženy v Taliansku používali výťažok z rastliny Belladonna na rozšírenie zreníc, pretože verili, že to zvýši ich príťažlivosť. Slovo Belladonna doslova znamená „krásna dáma“. Mysleli si, že väčšie zreničky spôsobia, že ich oči budú pôsobiť príťažlivejšie a zlákajú mužov, aby sa do nich zamilovali, a zdá sa, že mohli mať pravdu! Avšak používanie Belladonny so sebou nesie riziko úmrtia otravou, takže nie je prekvapením,  že sa to nestalo módnym trendom. Kontaktné šošovky s umelo veľkými zreničkami sú na trhu dostupné ako bezpečnejšia možnosť!

Svetlo sviečok na stole a tlmené svetlo okolo sústreďuje pozornosť najmä na vášho stolujúceho partnera, pretože vás budú menej rozptyľovať okolité vplyvy čo zaistí, že aj vy budete pre vášho partnera stredobodom pozornosti. Predĺžený očný kontakt tiež signalizuje príťažlivosť, ktorá umocní náladu romantického večera!

Tak zhasnite sviečky a užite si šťastného Valentína…

Prečítajte si

Modré svetlo

Otázky našich zákazníkov o „modrom svetle“ sú čoraz častejšie, čiastočne kvôli…